Ako si vybrať zimné pneumatiky

Ako si vybrať zimné pneumatiky

Zima je tu a s ňou aj potreba zimných pneumatík. Ako však viete, ktoré z nich sú najvhodnejšie pre vaše auto? Ako si vybrať tie správne zimné pneumatiky pre vás a ako z nich vyťažiť maximum pre bezpečnú jazdu v zime? Pomocou niekoľkých jednoduchých rád sa zorientujeme v ich ponuke, povieme si o základných parametroch, na ktoré dbať pri ich výbere a o základných rozdieloch dostupných modelov a rád zimných pneumatík.

Ako si vybrať zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky s označením 3PMSF

Kvalitná zimná pneumatika je označená na bočnici symbolom 3PMSF, ktoré udeľuje certifikované labortórium. Znamená, že pneumatiky spĺňajú normy EÚ a prešli štandardizovanou skúškou. Piktogram 3PMSF je snehová vločka vo vnútri obrysu trojvrcholovej hory.  

Písmená M+S (z ang. Mud and snow – blato a sneh) znamenajú, že sa pneu hodí do podmienok blata a snehu, toto označenie nevyžaduje certifikovanú skúšku a majú ho aj celoročné prípadne niektoré letné pneumatiky. 

Kedy použiť zimné pneumatiky?

Na Slovensku upravuje povinnosť používania zimných pneumatík zákon. Zimné pneumatiky by ste mali na vozidle používať od 15. novembra do 31. marca a vždy ak je na vozovke súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námrazy. Prezutie pneumatík si nenechávajte na poslednú chvíľu. Prezúvať môžete už aj vtedy ak teplota klesne pod 7°C. Takéto počasie už vyžaduje pneumatiky prispôsobené daným poveternostným podmienkam.

Základné vlastnosti zimných pneumatík

Zimné pneumatiky sa od letných líšia zložením zmesi materiálu – behúňová zmes je mäkšia a tiež s výrazne iným dezénom. Dezén zimných pneumatík je členitejší a má veľa drobných drážok, ktoré lepšie odvádzajú vodu a mokrý sneh, rovnako majú nižšie riziko aquaplaningu. Ostrejšie hrany umožňujú lepší záber kolesa na vozovke pokrytej snehom. V zimných podmienkach poskytujú zimné pneumatiky lepšiu trakciu – priľnavosť k zamrznutej vozovke, kratšiu brzdnú dráhu, lepšiu ovládateľnosť a teda hlavne bezpečnosť. 

Čo si treba všímať pri výbere zimných pneumatík

Pri výbere zimných pneumatík pre vaše vozidlo je potrebné zvážiť veľa faktorov. Rozdiely v zimných pneumatikách ovplyvňujú jazdné vlastnosti vozidla, pohodlie, aj spotrebu paliva. Pri výbere zimných pneumatík je dôležité zvážiť špecifické potreby vášho vozidla aj jazdné návyky.

Najdôležitejším faktorom je typ vozidla, ktoré máte. Zimné pneumatiky sú určené pre rôzne typy vozidiel – pneumatiky pre osobné automobily, pneumatiky pre nákladné automobily a dodávky, alebo pneumatiky pre offroad automobily určené do extrémnych podmienok.

Správny výber pneumatík sa nezaobíde bez poznania rozmerov, schválených pre vaše vozidlo, ktoré nájdete vo veľkom technickom preukaze.  

Pneumatiky vyberajte aj s prihliadnutím na fakt, v akej oblasti jazdíte. Dlhé zimy so snehovými zrážkami si jednoznačne vyžadujú zimné pneumatiky. Ak žijete a jazdíte v oblasti, kde sú zimy slabšie s občasným snežením, za zváženie stoja aj celoročné pneumatiky. 

Jazdné vlastnosti tiež ovplyvňujú rôzne typy dezénu. Symetrický dezén pneumatík sa hodí pre autá, ktoré jazdia prevažne v meste, na kratšie vzdialenosti. Asymetrický dezén je vhodný pre typy automobilov od nižších tried až po športové a vysoko výkonné.  Krátka brzdná dráha a lepšie vedenie v zákrutách sú ich výhodami a patria medzi najčastejšie používané. Pneumatiky so smerovým dezénom využijú majitelia áut, ktoré jazdia prevažne v teréne a v blate. 

Váš rozpočet je tiež dôležitým faktorom. Vyberajte s ohľadom na klimatické podmienky v ktorých jazdíte, spôsobu jazdy, počtu najazdených kilometrov aj cenovo úmerne k cene vášho auta.

Keď zvážite všetky tieto faktory, môžete začať zužovať svoje možnosti a vybrať si tie najlepšie zimné pneumatiky pre vaše potreby.

Ako sa starať o zimné pneumatiky

Za predpokladu, že ste sa už rozhodli kúpiť zimné pneumatiky, tu je niekoľko tipov, ako sa o ne starať:

  • Skladujte pneumatiky na chladnom a suchom mieste. Ak žijete v oblasti so silnými zimami, je najlepšie ich uchovávať vo vykurovanom sklade alebo garáži.
  • Pravidelne kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách a hĺbku dezénu. Zimné pneumatiky majú tendenciu strácať tlak vzduchu rýchlejšie ako celoročné alebo letné pneumatiky. A ako sa behúň pneumatiky stáva plytším, brzdný a trakčný výkon trpia.
  • Po skončení zimnej sezóny si nechajte v miestnom pneuservise skontrolovať zimné pneumatiky, či nie sú poškodené.

So správnymi zimnými pneumatikami môžete zabezpečiť, že vaše vozidlo bude túto sezónu pripravené na zľadovatelú vozovku a sneh. Ak si s výberom zimných pneumatík stále neviete rady, neváhajte sa poradiť s odborníkmi.