Bezpečná jazda v zime – 8 tipov

bezpecna jazda v zime titulka

Vždy, keď teplota klesne pod nula stupňov, môže byť bezpečná jazda v zime skomplikovaná. Jazda v zime môže byť náročná. V tomto článku poukážeme na najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú vodiči a ponúkneme tipy, ako sa im vyhnúť. 

Oboznámenie sa s týmito radami vám pomôže zostať v bezpečí.

Pripravili sme pre vás 8 tipov, aby bezpečná jazda v zime bola samozrejmosťou

1. Pred jazdou skontrolujte svoje auto

Pred zimou je zvyčajne dobré vykonať niekoľko základných kontrol, aby ste sa uistili, že je vaše vozidlo pripravené na najhoršie. Dbajte na údržbu svojho vozidla a udržiavajte ho v špičkovej kondícii.

Niektoré základné kontroly, ktoré môžete vykonať, sú:

  • Skontrolujte hladinu oleja 
  • Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny
  • Skontrolujte známky opotrebovania stieračov
  • Skontrolujte dezén pneumatík

2. Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky s dobrou priľnavosťou sú rozhodujúce pri zvládaní zľadovatených, daždivých a zimných podmienok. Preto je nevyhnutné, aby ste si skontrolovali tlak v pneumatikách vozidla. Nesprávny tlak v pneumatikách môže spôsobiť množstvo problémov, napríklad zníženej spotreby paliva alebo stratu pozitívnych vlastností zimnej pneumatiky na zimnom povrchu.

Rovnako dôležité je skontrolovať dezén každej pneumatiky (vrátane rezervy). Podľa zákona by mal byť dezén vašich zimných pneumatík minimálne 3 mm.

3. Nechajte si viac času na cestu a neponáhľajte sa

Ľudia často prehliadajú jednu dôležitú radu pre jazdu v zime. Tá vraví, že by ste si mali vyhradiť viac času na cestu. Ak sú cesty zľadovatené, zasnežené, daždivé alebo inak nevhodné na jazdu, spomaľte a udržiavajte bezpečnú vzdialenosť od auta pred vami. Väčšina zimných dopravných nehôd je zapríčinených neprispôsobením rýchlosti k stavu vozovky.

V dôsledku toho bude vaša jazda trvať dlhšie ako za normálnych okolností. Preto vyrazte skôr a predídete rôznym nepríjemnostiam.

4. Pred začiatkom vašej cesty dôkladne odmrazte vozidlo

Jazda so snehom alebo ľadom na čelnom skle vozovky, ktoré znižujú viditeľnosť zvyšujú riziko nehody. Navyše môžete dostať pokutu. Nájdite si čas a dôkladne rozmrazte a očistite vaše auto. Použite škrabku alebo rozmrazovací roztok.

bezpecna jazda v zime zamrznute auto

5. Starajte sa o motor

Keď sa počasie zmení na zimné, predstavuje pre vaše vozidlo veľkú záťaž, čo môže mať za následok opotrebovanie motora. Jedným zo spôsobov, ako znížiť toto riziko, je používanie prémiových palív, ktoré udržujú motor čistý a zvyšujú jeho účinnosť. V konečnom dôsledku tak dochádza k jeho menšiemu opotrebovaniu, čo vedie k menšiemu počtu porúch alebo neplánovanej údržbe motora.

6. Sledujte predpoveď počasia

Zimné počasie je často nepredvídateľné, preto je dôležité sa naň pripraviť. Kontrola predpovede je dobrým začiatkom. Je dobré mať pre každý prípad pripravenú alternatívnu trasu. Ak si myslíte, že počasie bude v daný deň príliš nepriaznivé, cestu radšej zrušte.

7. Preferujte hlavné cesty

V zime je dôležité ísť po hlavných, viac frekventovaných cestách, pretože je pravdepodobnejšie, že budú očistené od snehu a posypané soľou.

8. Pribaľte si do výbavy auta slnečné okuliare

Nosenie slnečných okuliarov počas zimy sa môže zdať zvláštne, ale v skutočnosti vás pomôžu chrániť pri jazde na snehu. Keď je na zemi sneh a vonku je jasno, slnko sa od neho odráža a sťažuje viditeľnosť.

car side mirror with reflection of car

Pneumatiky z našej ponuky

Prečítajte si viac

Dúfame, že vám naše tipy, aby nebola vaša bezpečná jazda v zime ohrozená pomohli. Ak ste vodič, určite si prezrite zvyšné príspevky na našom blogu, kde nájdete ďalšie užitočné informácie.